Visual Basic – Data kontrol özellikleri

Merhaba programlama okurları Sizlere Vb Datanın Özelllikleri Ve Kontrolünden bahsedecem

Bu kontrol ile ilgili özellikleri tanıdığımız zaman data kontrol uygulamalarını daha etkin bir şekilde kullanabiliriz. Önce Toolbox içinden data nesnesi forma eklenir. F4 tuşuna basarak özellikler penceresine geçilir. Özellikler penceresinde en çok kullanılan özellikler şunlardır.

Aligment Özelliği : Data nesnesinin form üzerinde yerleşme konumunu belirlemek için kullanılan bir özelliktir. Allign Bottom Özelliği data nesnesinin formun altında görünmesini sağlar. None yerleşimin manuel olarak forma eklenmesi istendiğinde kullanılır.


Allign Top : Data nesnesi formun üst tarafına konumlanır. Allign Left : Data nesnesinin formun Sol tarafında görünmesisini sağlar.

Connect Özelliği : Hangi tür veri tabanı kullanılacağını belirleyen özellikliktir.
Örneğin paradox dosyası kullanılacaksa Paradox seçimi yapılmalıdır. Eğer bu özellikliğin kod yazarak kullanılması isteniyorsa

Data1.connect=?Paradox;?
Diğer kullanılan veritabanları için ise
Data1.connect=?Access;?
Data1.connect=?foxpro 2.0;?
Data1.connect=? foxpro 2.5;?
Data1.connect=?dbaseIII;?
Data1.connect=?DbaseIV;?

DATABASENAME ÖZELLİĞİ
Data kontrolünün kullanılacağı dosyayı tanımlamak ve bulunduğu konumu belirtmek amacı ile kullanılır.

Bir data kontrolünün, database özelliği , çalışma anında değiştirilirse tanımlanan yeni dosyanın kullanılabilmesi için refresh metodu kullanılarak açılması gerekir.
Exclusive Özelliği : Veri tababına erişim denetimi bu özellik ile sağlanır. Herhangi bir anda bu dosyaya başka bir kullanıcının erişmesi engellenmek isteniyorsa Bu özellik true olarak düzenlenir. Ancak birden fazla kullanıcının veri tabanına erişmesi isteniyorsa özellik false olarak düzenlenir.

RecordSource Özelliği : Kullanılacak veritabanında yer alan tablo seçimi bu özellik ile belirlenir. Veri tabanı içinde birden fazla tablo olabilir. Bu tablolardan hangisi kullanılacaksa bu özellik ile seçimi yapılır. Ayrıca Accsess sorgu dosyası adıda seçilebilir.

Arkadaşlar Bunlar En çok kulanılan Özeeliklerdir Tamamını İçermez.

Takipte kalın Programlama Takipcileri

Bir yanıt yazın